23 kwietnia, 2024

Salon to serce każdego domu. To tam się spotykamy, odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Musi on być prawdziwym azylem, który wprowadza nas w dobry nastrój i umożliwia relaks. Dlatego wybór odpowiednich dekoracji, w tym obrazów w salonie, odgrywa kluczową rolę. W artykule tym przedstawimy praktyczne porady dotyczące wyboru idealnego obrazu do salonu nowoczesnego.

Jaki obraz do salonu nowoczesnego?

Salon nowoczesny to miejsce, w którym ważna jest harmonia, nurt minimalizmu i elegancji. Ten styl charakteryzuje się przede wszystkim:

 • Czystymi, prostymi liniami,
 • Naturalnymi materiałami,
 • Monochromatyczną kolorystyką,
 • Kontrastem między jasnymi i ciemnymi odcieniami,
 • Niezbyt wieloma dekoracjami.

Wybór odpowiedniego stylu obrazu

Podobnie jak w przypadku mebli czy dodatków, dobór odpowiedniego stylu obrazu jest kluczowy dla stworzenia spójnego salonu nowoczesnego. Pamiętajmy, że:

 • Obrazy z klaasycznymi ramami nie pasują do salonów nowoczesnych – należy postawić na ramy minimalistyczne,
 • Koniecznie należy unikać obrazów ze złotymi lub srebrnymi elementami oraz dekoracyjnych ramek, może to wprowadzić chaos w harmonijnym salonie,
 • Abstrakcyjne lub geometralne wzory na obrazach doskonale pasują do nowoczesnego salonu. Te wyrafinowane wzory zapewnią naszym wnętrzem odpowiedniego klimatu,
 • Postawmy na obrazy, które wpisują się w całość aranżacyjną salonu.

Rozmiar obrazu

Rozmiar obrazu jest równie ważny co jego styl. Odpowiednio dopasowany rozmiar może zmienić nasz salon na sztukę wizualną. Oto kilka wskazówek:

 • Większe obrazy najlepiej umieścić na ścianie, przed którą jest mebel, ponieważ zniknie on na tle obrazu, a nasze wnętrze nabierze wyrafinowanego eleganckiego błysku,
 • Małe obrazki najlepiej umieścić na regałach lub komodach do niewielkiej półce lub w grupkach posiadających wiążący je temat.

Kolorystyka

Najlepiej wybrać obraz, który pasuje do palety kolorów w naszym salonie. Monochromatyczne obrazy lub obrazy, które nawiązują do kolorów mebli, idealnie wpasują się do naszego salonu. Oto kilka porad:

 • Jeśli w naszym salonie przeważają ciemne meble, postawmy na żywe i wyraziste kolory, a jeśli są jasne, wybierzmy bardziej stonowane barwy i odcienie,
 • Nie musimy się jednak ograniczać do jednej kolorystyki – ważne jest, aby kolory były harmonijne, a kontrasty podkreślały uroki naszego pomieszczenia.
  Jaki Zestaw Audio do Salonu - Najlepsze Opcje w 2021

Materiał, technika i styl

Materiał, technika i styl wykonania obrazu to trzy kluczowe elementy, które musimy uwzględnić przy wyborze. Należy pamiętać, że:

 • Obraz na płótnie pasuje do wielu wnętrz, jest bardzo uniwersalny,
 • Papiery ścienn, tapety, obrazy drukowane to ciekawa opcja, o ile dobrze się wpiszą w stylistykę naszego wnętrza,
 • Obrazy malowane ręcznie są jednymi z najlepszych opcji dla nowoczesnych wnętrz – dają nam gwarancję oryginalności i niepowtarzalności,
 • Uniwersalnym stylem jest nowoczesny minimalizm, który doskonale wpasuje się do większości salonów,
 • Jeśli jesteśmy zdeterminowani w swojej wizji, możemy postawić na awangardowe i niebanalne rozwiązania – nie bójmy się eksperymentować!

FAQs (często zadawane pytania)

Jaki obraz do salonu nowoczesnego najczęściej wybierają ludzie?

Najczęściej wybierane są obrazy, które nawiązują do kolorystyki salonu lub stanowią doskonałą ozdobę utrzymaną w tonacji bieli lub czerni, niekiedy z dodatkiem szarości. Obrazy te najczęściej są w konwencji abstrakcyjnej lub geometrycznej.

Czy obraz musi zawsze być powieszony na ścianie?

Nie, oczywiście nie. Odkąd moda na różnorodne dekoracje regałów, stanowiące część aranżacji salonów, na salony zawitało wiele oryginalnych, ciekawych rozwiązań. Oprócz zawieszenia na ścianie, warto rozważyć postawienie obrazu na meblu lub na półce udekorowanej misternie dobranymi ozdobami.

Czy obraz musi stanowić akcent kolorystyczny czy może być w tonacji bieli lub czerni?

Każdy salon jest wyjątkowy i w zależności od preferencji właścicieli może dominować różnorodna kolorystyka. W salonie nowoczesnym natomiast, bardzo popularne są takie barwy jak biel, czerń, szarość, fiolet, zieleń. Zew jeśli chodzi o wybór barw obrazów, obowiązuje jednak zasada, że w salonie nowoczesnym powinny być one stonowane. Warto więc postawić na obrazy utrzymane w tonacji bieli lub czerni, niekiedy z pojedynczym zarysem koloru.

Czy obraz powinien być dopasowany do stylistyki całego mieszkania?

Tak, obraz powinien być dopasowany do stylistyki całego mieszkania, a zwłaszcza do stylu salonu.

  Jaki Przebieg Ma Nowe Auto z Salonu? Słowem o Fabrycznych Przebiegach.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego obrazu do salonu nie jest łatwym zadaniem. W salonie nowoczesnym musi on harmonijnie wpisywać się w całość aranżacyjną, być wykonany z odpowiednich materiałów, pasować kolorystycznie i stylowo do mebli i dodatków. Ważne była również wielkość obrazu i jego umiejscowienie na ścianie lub innej powierzchni. Liczy się efekt końcowy, czyli spójna kompozycja, która wprowadza w nasz salon nowoczesny klimat, jednocześnie wprowadzając nas w dobry nastrój, sprzyjający relaksowi i wypoczynkowi. Pamiętajmy, że każdy wybór powinniśmy podjąć zgodnie z naszymi upodobaniami i indywidualnym gustem, miłość do piękna jest bowiem bardzo potrzebną cechą w dzisiejszych czasach.