5 maja, 2024

Zakup obrazu do salonu może być trudnym zadaniem dla wielu ludzi. Chcesz, by wyglądał idealnie i pasował do wystroju Twojego pomieszczenia. To naturalne, że chcesz, by Twoje wnętrze prezentowało się wyjątkowo. W tym artykule przewodnikowym dowiesz się, jaki obraz będzie pasował do Twojego salonu najlepiej i jak dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać odpowiedni obraz do salonu?

1. Znajdź odpowiedni styl

Przy wyborze obrazu ważne jest, aby kierować się stylem, jaki preferujesz w swoim salonie. Jeżeli Twoje meble i akcesoria są utrzymane w stylu minimalistycznym, poszukaj obrazu utrzymanego w podobnym stylu. Alternatywnie, jeśli Twoje wnętrze jest bogate w kolory i wzory, możesz wybrać obraz abstrakcyjny lub dzieło sztuki nowoczesnej.

2. Dobierz kolorystykę

Kolorystyka obrazu jest równie istotna co styl. Wybierz obraz, który będzie pasował do koloru ścian lub dywanu w swoim salonie. Jeśli Twoje ściany są w neutralnym odcieniu, możesz pokusić się o bardziej kolorowy obraz, który doda nieco życia i witalności do Twojego wnętrza.

3. Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar obrazu musi być odpowiednio dopasowany do wielkości Twojego salonu. Duży obraz może przytłoczyć mniejsze pomieszczenie, podczas gdy zbyt mały obraz nie wypełni dużej przestrzeni. Sprawdź, jaki rozmiar ściany jest dostępny, a następnie dopasuj obraz do tej wielkości.

4. Wykorzystaj motyw przewodni

Jeśli Twoje wnętrze ma jakieś specjalne motywy lub wzory, postaraj się znaleźć obraz, który będzie nawiązywał do tego motywu. Jeśli do swojego salonu wprowadziłeś rośliny, postaraj się znaleźć obraz z kwiatami lub krajobrazami.

Jaki obraz pasuje do salonu w zależności od stylu?

Czysty i minimalistyczny styl

W przypadku salonów utrzymanych w minimalistycznym stylu, najlepiej sprawdzą się abstrakcyjne i geometryczne obrazy. Możesz również rozważyć dzieło sztuki nowoczesnej, utrzymane w prostocie i minimalistycznym stylu.

  Jaki TV do salonu? Oto nasze propozycje

Klasyka

Salony utrzymane w stylu klasycznym, najlepiej ozdobić obrazami o tematyce krajobrazowej, portretowej lub dziełami sztuki inspirowanymi klasycznymi artystami, takimi jak Leonardo da Vinci czy Rembrandt.

Nowoczesny i artystyczny

Nowoczesne salony z akcentami artystycznymi najlepiej uzupełnić obrazami abstrakcyjnymi lub dziełami sztuki nowoczesnej. Możesz również pokusić się o oryginalne dzieło sztuki stworzone przez lokalnego artystę.

Etniczne i orientalne

Salony utrzymane w etnicznym lub orientalnym stylu najlepiej ozdobić obrazami o tematyce egzotycznej lub orientalnej. Obrazy z motywami wiejskimi lub miastami to idealny wybór.

Jaki obraz do salonu w zależności od kolorystyki?

Jasne ściany

Jasne ściany to idealne tło dla kolorowych obrazów. Można pokusić się o duży obraz z kolorami, które będą się powtarzać w innych elementach wystroju Twojego salonu.

Ciemne ściany

Ciemne ściany to znakomity wybór dla przezroczystych obrazów lub obrazów utrzymanych w neutralnej tonacji. Obrazy z jednym kolorem lub motywem będą pięknie kontrastować ze ścianą w intensywnym kolorze.

Ściana w odcieniach szarości

Ściany w odcieniach szarości to dobry wybór dla obrazów abstrakcyjnych lub utrzymanych w monochromatycznej kolorystyce. Sprawdzą się także obrazy z ciepłymi kolorami, takimi jak czerwień czy pomarańcz.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu obrazów do salonu

Jaki rozmiar obrazu do salonu wybrać?

Rozmiar obrazu zależy od wielkości Twojego salonu. Jeżeli masz małe pomieszczenie, najlepszym wyborem będzie mniejszy obraz, który nie przytłoczy pokoju. W większych pomieszczeniach z kolei, warto zdecydować się na duży obraz, który będzie pełnił funkcję centralnego punktu salonu.

Jak wprowadzić motyw przewodni do mojego salonu?

Motyw przewodni można wprowadzić do salonu między innymi poprzez wybór obrazu nawiązującego do danego motywu. Można również użyć poduszek, dywanów czy zasłon z motywy przewodni, aby cały salon był utrzymany w jednym stylu.

Czy obraz musi pasować do koloru ścian?

Obraz niekoniecznie musi pasować do koloru ścian. Często kontrast pomiędzy kolorem ścian a kolorem obrazu wprowadza do wnętrza wyjątkowy charakter. Można również ubrać ściany w mocne kolory i dobrać do nich stonowany obraz.

  Jaki rozmiar dywanu do salonu? Praktyczny przewodnik

Wnioski

Jak widzisz, wybór odpowiedniego obrazu do salonu nie musi być tak trudny, jak się wydaje. Należy zwrócić uwagę na styl, kolorystykę i rozmiar obrazu oraz na motyw przewodni, który panuje w Twoim salonie. W ten sposób uda Ci się dokonać właściwego wyboru, który wzbogaci wygląd Twojego wnętrza i zapewni Tobie przyjemne wrażenia w czasie wypoczynku w salonie.