26 kwietnia, 2024

Jaki obraz wybrać do salonu?

Salon to serce domu i miejsce, w którym spędzamy wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi. Chcemy, aby nasza przestrzeń w salonie była przytulna i estetyczna. Jeden z najlepszych sposobów na wzbogacenie wystroju salonu jest dodanie obrazu. Obraz może przynieść do pomieszczenia wyjątkowy klimat i atmosferę. Może to być dzieło sztuki, reprodukcja, fotografia lub plakat. Ale jaki obraz wybrać do salonu?

Jaki styl reprezentuje Twój salon?

Przed zakupem obrazu warto ustalić styl naszego salonu. To pomoże nam wybrać odpowiedni obraz, który będzie pasował do naszych mebli i całego wystroju pomieszczenia.

  • Jeśli salon ma styl minimalistyczny, lepiej wybrać dzieło sztuki abstrakcyjnej lub fotografię krajobrazu
  • Jeśli w naszym salonie dominuje styl vintage, warto pomyśleć o reprodukcjach klasycznych malowideł lub plakatach filmowych
  • Salon w stylu nowoczesnym może być ozdobiony obrazem z motywem geometrycznym lub sztuką abstrakcyjną
  • W przypadku salonu w stylu romantycznym, idealnym rozwiązaniem będą obrazy z kwiatami lub utrzymane w pastelowych kolorach

Wybierz obraz, który przynosi Ci radość

Obraz w salonie to inwestycja na długie lata, warto więc wybrać taki obraz, który będzie nam się podobał i sprawi nam przyjemność patrzenia na niego każdego dnia.

Najlepiej wybrać obraz wg. własnego gustu. Dzieła sztuki mają różne style, techniki i kolory, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wybierz odpowiedni rozmiar obrazu

Wymiary obrazu są równie ważne jak jego styl. Wybierając obraz, należy wziąć pod uwagę proporcje mebli i samego pokoju.

  • Mały obraz na ścianie za sofą może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze mniejsze
  • Zbyt duży obraz może natomiast zdominować przestrzeń i sprawić wrażenie ciasnoty
  • Obraz powinien być proporcjonalny do ściany, na której jest umieszczony i do mebli, które się w tej przestrzeni znajdują
  Jaki sprzęt grający do salonu – poradnik zakupowy

Wybierz odpowiedni kolor obrazu

Kolor obrazu powinien harmonizować z innymi elementami w pomieszczeniu, takimi jak ściany, meble i akcesoria.

Kolor obrazu powinien bawić się z innymi kolorami w pomieszczeniu lub stanowić ciekawy kontrast.

Jaki materiał wybrać?

Wykorzystane materiały w obrazie wpływają na jego wygląd i trwałość. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • Obrazy drukowane na płótnie są tanie i łatwe do powieszenia, ale jakość nie zawsze jest najwyższa
  • Dobrym wyborem jest obraz na płótnie z nadrukiem lub akrylowy, który mają żywe kolory, głębię i trójwymiarowość
  • Obrazy malowane farbami olejnymi to najwyższej klasy dzieła sztuki, ale ich cena i waga mogą być wyższe dla niektórych

FAQs

Czy obraz może zdominować przestrzeń w salonie?

Odpowiednio dobrane niewielkie obrazy, w różnych wielkościach, będą stanowić cenną ozdobę. Zbyt duży obraz może jednak zdominować przestrzeń i sprawić wrażenie ciasnoty.

Czy muszę kupować oryginalny obraz?

Jeśli chcemy cieszyć się dziełem sztuki, oryginalny obraz będzie miał dla nas największą wartość. Ale nie musimy kupować oryginalnego dzieła, żeby umeblować naszą przestrzeń. Reprodukcje lub fotografie mogą być równie piękne i wystarczające dla naszego salonu.

Czy muszę powiesić obraz na środku ściany?

Nie ma konieczności powieszenia obrazu na środku ściany. Możemy powiesić go w miejscu, które nam najbardziej odpowiada, np. nad kanapą lub przy regale z książkami.

Podsumowanie

Wybór obrazu jest bardzo ważny dla wystroju salonu. Dobrze dobrane dzieło sztuki lub reprodukcja może przynieść do naszej przestrzeni wyjątkowy klimat i atmosferę. Przed zakupem warto ustalić styl salonu, wybrać odpowiedni rozmiar, kolor i materiał. Ważne jest również nasze osobiste upodobania, ponieważ ten długoletni element dekoracji salony ma przynosić nam radość.