23 kwietnia, 2024

Jaki okap do kuchni otwartej na salon – poradnik dla kucharzy domowych

Twój domowy salon stał się miejscem, w którym połączona jest kuchnia z jadalnią? W takim przypadku, wydajność i wygląd okapu kuchennego jest szczególnie ważny. Jakiego okapu potrzebujesz do kuchni otwartej na salon?

Jaki okap do kuchni otwartej na salon – jak wybrać?

Rozmiar i rodzaj kuchni

Aby wybrać odpowiedni okap do kuchni otwartej na salon, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Rozmiar kuchni jest jednym z najważniejszych. Jeśli twoja otwarta kuchnia ma małe rozmiary, wybierz okap ze średnią mocą wyciągania powietrza. Jeśli twoja kuchnia jest większa, wybierz mocniejszy okap. Rodzaj kuchni i intensywność korzystania z niej także wpływa na wybór odpowiedniego okapu. Częstsze gotowanie wymaga silniejszego okapu, który szybciej zdoła usunąć dym oraz nieprzyjemne zapachy.

Sposób montażu

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze okapu do kuchni otwartej na salon jest sposób montażu. Okapy montuje się na trzy sposoby: podszafkowo, sufitowo oraz w kominie. Jeśli twój salon jest dużo wyższy niż kuchnia, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż sufitowy. Dla mniejszych salonów najlepiej wybrać okap podszafkowy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i przestrzeni.

Stopień hałasu

Nie chcesz słuchać irytującego hałasu podczas gotowania? Wybierz cichy okap, który nie będzie przeszkadzał podczas codziennych czynności w kuchni i salonie. Przyjrzyj się informacjom producenta i wybierz okap, który ma niski poziom hałasu. Zwykle wynosi on od 30 do 60 decybeli.

Moc i przepływ powietrza

Moc i przepływ powietrza to kolejne ważne kryteria przy wyborze okapu do kuchni otwartej na salon. Pamiętaj, że im większa moc, tym bardziej wydajny okap. Przepływ powietrza musi być wystarczający dla Twojej kuchni, aby skutecznie usuwać dym i nieprzyjemne zapachy. Przepływ powietrza powinien wynosić co najmniej 350 m3/ godzinę.

  Jaki okap do kuchni z salonem forum - Poradnik dla wymagających

Kilka słów o wymiarach i estetyce

Okap do kuchni otwartej na salon musi być odpowiednio przystosowany do pomieszczenia. Jego wielkość powinna być dopasowana do podstawowych wymiarów kuchni. Co więcej, dobierz kolor okapu, aby pasował do wystroju Twojego salonu. Jeśli kuchnia jest ozdobiona w stylu nowoczesnym, najlepiej wybrać okap w tej samej estetyce.

Faq’s

  1. Czy okap kuchenny musi być zamontowany nad kuchenką?
  2. Tak, idealnym miejscem na montaż okapu jest część kuchni nad kuchenką, wtedy utrudniasz rozprzestrzenianie się oparów i zapachów w domu

  3. Ile razy w tygodniu powinno się uzywać okapu?
  4. Okap kuchenny trzeba włączać za każdym razem, kiedy w kuchni jest gotowane, smażone lub pieczone.

  5. Czy okap kuchenny wpływa na rachunki za prąd?
  6. Oczywiście, to elektryczne urządzenie, ale trendem ostatnich lat jest dostosowywanie okapów do norm energooszczędnych przez producentów urządzeń AGD.

  7. Czy firmy pogwarancyjne oferują naprawy okapów?
  8. Tak, firmy pogwarancyjne oferują naprawy okapów kuchennych i wymianę uszkodzonych części. Oczywiście, usługa ta jest płatna.

Podsumowanie

Prawidłowo dobrany okap to must-have każdej kuchni. Przy wyborze okapu do kuchni otwartej na salon ważne jest dopasowanie rozmiaru, mocy i sposobu montażu do potrzeb domu. Dobre okapy posiadają funkcję oczyszczania powietrza z tłuszczu i zapachów, a także niwelują wilgoć, która osadza się na ścianach kuchni. Wybierz okap, który odpowiada Twoim potrzebom i upiększy kuchnię oraz salon w Twoim domu.